SRB

ENG

 

Докторске академске студије

Студијски програм:Примењене уметности и дизајн
Предмет: Стилистика у индустријском дизајну
Шифра: ПУ231



Наставник: Луковић М. Марко
Статус предмета: Изборни
Број ЕСПБ: 10
Услов: Нема
Циљ предмета:
Циљ предмета Стилистика у индустријском дизајну је да студент докторских студија, кроз низ теоријских и примера из историје дизајна и уметности  у корелацији са обавезним скупом практичних вежби, упозна и схвати законитости уметничког и естетског приступа  при осмишљавању употребног предмета. Стилистика је један од обавезних, нераздвојивих, саставних делова и обележја сваког савремено-пројектованог производа путем кога се  сам производ на тржишту много лакше препознаје, диференцира и прихвата од конкурентских и ствара у свести крајњег купца (корисника) ту невидљиву али веома важну повезаност, коју савремена теорија маркетинга дефинише као појам – бренд.
Исход предмета:
Студент докторских студија ће по завршетку наставе и положеном испиту бити креативно оспособљен да осмисли и професионално визуализује идеје везане за за аспекте дизајнерске презентације – преко цртежа као основног и почетног средства изражавања па до компјутерски генерисаних 3Д модела и презентација финалног дизајна. Пролази се кроз структуру практичног истраживања кроз композиције, конструкције, форме, функције, материјализације, естетских аспеката, као и живог света као креативне инспирације. Стичу се технички основи за развој естетског (стилистичког) елемента у проблематици пројектовања у области индустријског дизајна и њихове сублимације и финалне имплементације у процес креативног мишљења. На овај начин студенти стичу способности које ће им помоћи у даљем креативном и практичном раду, као и целокупном унапређивању њиховог професионалног рада на дизајну било ког концептуалног или реалног производа.
Садржај предмета:
Теоријско-практична настава обухвата низ стилистичких вежби, метода и техника које се користе као подршка креативном мишљењу у стваралачком процесу. Практичне стилистичке вежбе обухватају истраживања у области анализа постојећих односа форми из природе (флора, фауна, молекуларне структуре...), репетиција елемената која се касније може применити на системе модуларног дизајна, транспозција елемената из окружења у артифицијални виртуелни и/или употребни свет, генерисање 3Д форме из 2Д елемената, конкавне и конвексне форме и њихов међусобни однос, форма и њена функција, семиотичко значење елемената форме, боја и текстура, површина и волумен, методологија развоја форме, креирање композиција од задатих елемената.
Препоручена литература:
Designing the 21st century – Taschen, -2001,
Дизајн од заната преко уметности до науке – Мирослав Фрухт – Наука, 1995,
Теорија дизајна – Мирослав Фрухт –Завод за уџбенике, Београд -1991,
Форма и обликовање – Милун Митовић-Научна књига ,Београд -1990
Concept Car Design, Driving the Dream – Jonathan Bell – Rotovision, Швајцарска - 2003,
How to: Design cars like a pro – Tony Lewin-MotorBolarooks international, САД - 2003,
Paper Engineering: 3D Techniques for a 2D Material (Paperback) Natalie Avella, Rotovision, Швајцарска – 2006.
Број часова активне наставе 8 Предавања: 1 Студијски истраживачки рад: 7
Методе извођења наставе:
  • предавања са илустрацијама, практична демонстрација техника и метода
  • дискусије и критика, индивидуалне коректуре и консултације
  • практични рад студента на решавању, изради и презентацији рада
  • учење из неакадемских извора (интернет, изложбе, контакти са професионалном праксом/окружењем и сл.
Оцена  знања (максимални број поена 100):
  • Предавања - евиденција активности: 10 поена
  • Предиспитне обавезе - практични задаци: 40 поена
  • Испит - практични задатак: 50 поена