УНИВЕРЗИТЕТ УМЕТНОСТИ У БЕОГРАДУ

SRB

ENG

ФИЛМСКА И ТВ СЦЕНОГРАФИЈА

Наставници: Јасна Драговић, ред. проф; Весна Штрбац, доц.

Филмска и ТВ сценографија 1
(основне студије)
ПУСЦТФС03
ЕСПБ 12

Оспособљавање студената за креативно мишљење и самостални рад на телевизији и филму. Упознавање студента са специфичностима телевизијског и филмског декора, студијском техником и технологијом телевизијског и филмског сниманја. Савладавање процеса рада на пројекту. Развијање истраживачког, концептуалног и критичког начина мишљења и уклапање у тимски рад. Циљ наставе је да студенти науче како да осмисле и реализују телевизијске студијске емисије и мале филмске пројекте у ванстудијским условима – избор и адаптација објеката. Курс је подељен у два дела. Први део курса покрива област телевизијске сценографије, други, филмске сценографије. Студент спознаје улогу и значај сценографије на филму и телевизији и самостално реализује једноставне телевизијске емисије и мање филмске пројекте. Оспособљава се да осмисли и изради комплетан  сценографски пројект мањег обима за реализацију на филму или телевизији.   

Уводна предавања илустрована релевантним примерима. Читање и анализа филмског сценарија, односно пројектног задатка за емисије различитог жанра. Проналажење или осмишљавање сценских простора радње. Анализа времена и простора драмске радње, односно радње везане за жанр емисије. Анализа сценографских решења кроз жанрове и разне сценске просторе. Процес сагледавања основне идеје сценарија или захтева из пројектног задатка, и креирање сопственог става према сценарију или пројектном задатку. Трагање за балансом између ликовних, функционалних и материјалних компоненти у сценографији. Превођење референтних одредница из наративне структуре у ликовни концепт разумљив публици.

Филмска и ТВ сценографија 2
(основне студије)
ПУСЦТФС04
ЕСПБ 12

Циљ наставе је да студент научи  како да осмисли и реализује сценографију за сложене телевизијске и филмске  пројекте – телевизијски шоу програм, игране  TВ серије  и велике филмске пројекте. Студент је у стању да самостално реализује телевизијске емисије и сложене филмске пројекте односно да се као сарадник укључи у реализацију великих филмских и телевизијских пројеката, као и да изради комплетан  сценографски пројект спреман за реализацију.

Уводна предавања илустрована релевантним примерима. Читање и анализа филмског сценарија, односно пројектног задатка за емисије различитог жанра. Проналажење или осмишљавање сценских простора радње. Анализа времена и простора драмске радње, односно радње везане за жанр емисије. Анализа сценографских решења кроз жанрове и разне сценске просторе. Процес сагледавања основне идеје сценарија или захтева из пројектног задатка, и креирање сопственог става према сценарију или пројектном задатку. Трагање за балансом између ликовних, функционалних и материјалних компоненти у сценографији. Успостављање равнотеже између личног и колективног критеријума. Превођење референтних одредница из наративне структуре у ликовни концепт разумљив публици.

Филмска и ТВ сценографија
(мастер студије)
СЦДСТФС01
ЕСПБ 12

Студент треба да научи како да у ванстудијским условима (стадиони, спортске хале, градски тргови) уради сценографију за телевизијски музички спектакл. Према изабраном пројекту студент бира адекватан простору чије оквире треба да позиционира своју сценографију. Ванстудијски услови рада намећу читав низ услова са којима се студент раније није сретао. Нови материјали, специјална расвета и техника, код студената провоцирају истраживачки дух. Инсистира се на оригиналном и индивидуалном приступу решењу, на пуној слободи у раду и експерименту. Студент учи како да се прилагоди новим просторима и новим условима рада и упознаје се са новим технологијама и материјалима релевантним за овај жанр.

Анализа локалних и интернационалних пројеката са сличним захтевима. Упознавање студената са новим материјалима за израду сценографије. Упознавање студената са могућностима расвете. Кадрирање и позиције камера.

Циљ практичног рада је да омогући студентима да прођу цео процес рада од почетне идеје до готовог пројекта. Анализа пројектног задатка; сакупљање релевантних материјала; трагање за идејом – израда скица и беле макете; избор материјала; израда техничког елабората; израда макете; поставка светла; кадрирање – фотографисање макете.